Paranın Kölesi Olmak Ne Demektir?

Çocukluktan beri öğrendiğim, kabul ettiğim ve doğru olduğuna inandığım şeylerden biri de bazı (hatta pek çok) zengin insanın paranın kölesi oldukları konusu idi.

Duyduklarım, gördüklerim, gözlemlerim, okuduklarım bana, bazı zenginlerin paradan başka veya paranın satın aldığı şeylerden başka şey düşünmediklerini öğretmişti.

Sırf markası uğruna alınan şeyler, sırf gittim demek için gidilen yerler, sırf giydi dedirtmek için giyilen şeyler, sırf aldı dedirtmek için alınan şeyler, sırf yedi dedirtmek için yenilen şeyler, vs. vs. vs.

Sırf başkalarına nispet olsun diye bir şeyleri yapmak, çoğu zengin kimsenin ortak özelliğiydi.

Tabii ben de kendime “böyle olmamak” şeklinde bir söz ve karar vermiştim. Bence bu insanlar paranın kölesi idi ve ben paranın kölesi olmak istemiyordum.

Ama meğersem, bu tanım, paranın kölesi olmanın tam tanımını vermiyormuş.

Evet, yukarıdaki şekilde hayat süren insanların paranın kölesi olduklarına hala inanıyorum ama, meğer paranın kölesi olmanın bir diğer uç noktası daha varmış.

Parası olmayan da paranın kölesi oluyormuş. Bu kişinin de hayattaki her şeyini para belirliyormuş.

Paranın önemsiz olduğuna inanıp, paraya değer vermeyerek yaşayan insanlar da farkında olmadan paranın kölesi haline gelebiliyorlarmış. Çünkü insan parasız kalınca da para onun hayatını ister istemez idare ediyormuş. Karnı aç insanın bütün gün yemek düşünmesi gibi, parasız insan da bütün gün para düşünüyormuş.

Hayatın yokluklarla dolu olduğuna inanıp, hayatı bir “yokluk aldatmacasına” dayanarak yaşadığımız zaman da yine paranın kölesi olunuyormuş.

“Yokluk aldatmacası” derken, insanın hayatta yokluğa inanıp kendini fakirliğe mahkum etmesini kastediyorum. Allahın hepimize bol bol verdiği nimetleri görmezlikten gelip yok farzederek kendimizi kandırmamızı ve hayatın yokluklar ve kıtlıklarla dolu olduğuna inanmamızı ve bunu hayatımıza çekerek yaşamamızı kastediyorum.

Hayatta verdiğimiz tüm kararlarımızı, bu yokluk aldatmacasına dayanarak aldığımız zaman, hep yanlış kararlar almış ve daha da fakirleşmiş oluyoruz.

Oysaki kararlarımızı, hayat değerlerimize, hayatımızın 8 parçasına gelecek güzelliklere ve hayat amacımıza odaklanarak almamız gerekiyor.

Hayatta verebileceğimiz en doğru kararlar, hayat değerlerimizle uyum içinde, hayatımızın 8 parçasına da güzellikler getiren ve hayat amacımızı yaşamamıza yardım eden kararlar oluyor.

Bir başka deyişle, kararlarımızı paramızın olup olmamasına göre alınca, hayatımızı da para yönetmiş oluyor.

****************************************************************

İşte paranın kölesi olup olmadığımızı anlamak için bakabileceğimiz bir kaç nokta:

 • Para almak için sevmediğimiz bir işi yapmak,
 • Para almak için (borç olarak dahi olsa) yalan söylemek,
 • Paraya hiç önem vermediğimizi düşünüp, söylemek ama borç içinde kıvranmak.
 • Ürün ve hizmetleri hayatımıza vereceği değerleri için değil sırf fiyatları sebebi ile satın almak veya almamak,
 • Her şeyi fiyatına göre değerlendirmek,
 • Para ve para hesapları konusunda beceriksiz, yetersiz olduğumuzu düşünmek, söylemek ve buna inanmak,
 • Allah’ın bize her şeyi bol bol sağladığını unutup, hayatta yokluk ve kıtlığa odaklanmak,
 • Hayat amacımızı bulmadan, kalbimize bakmadan sırf aklımıza ve bir iki tecrübemize bakarak ticarete atılıp, borç içinde iflas etmek veya iflasın eşiğinde olmak.

paranın kölesi olmuş kimselerde görülebilecek özellikler.

(Ben de çoğunu şahsen yaşadığım için acısını çok iyi biliyorum. Ama Allah’a çok şükür, çıkış yolunu buldum. :D)

****************************************************************

Peki, paranın kölesi olmaktan çıkıp, bağımsızlığımıza, özgürlüğümüze nasıl kavuşacağız?

Bu konuda sana şu 5 adımı verebilirim:

1 – Bu konuda ilk yapmamız gereken, kendimize karşı dürüst olmak ve para durumumuz konusunda, yukarıda saydığım noktaların hayatımızda mevcut olup olmadığı konusunda gerçekleri görmek.

2 - ” Tüh ya, ben paranın kölesi olmuşum da haberim bile yokmuş.” deyip, yaptığımız bu hatalardan Allah’a sığınıp af diledikten sonra, O’nun anlayış ve sevgi dolu olmasını örnek alarak kendimizi de affetmek.

3 - Hayat değerlerimize, hayatın vazgeçilemez 8 parçasına iyi-güzel-doğru şeyler getirmeye ve hayat amacımıza odaklanmak,
(Detaylı bilgi için: Hayatının Gerçek Amacı Özel Rapor)

4 - Para ile ilgili her konuda, her alışverişimizde, bu yeni bakış açısıyla bakmaya, düşünmeye, hissetmeye, konuşmaya, hareket etmeye niyet etmek ve karar vermek.

5 - Sahip olduklarımıza şükrederek, sürekli bir bilinçlenme, fırsatları görme, fırsatları değerlendirme ve adım atma düşünce, his, söz ve hareketleri ile günlerimizi yaşamak.

****************************************************************

Bir de benim de zamanında yaptığım gibi, bir zarf alıp, üzerine “Maddi Bağımsızlık Hesabı” yazabilirsin. Kazandığın, eline geçen her paradan ufacık da olsa bir kısmını (yüzde 1-10) bu zarfa koyarak, henüz bağımsız değilsen bile, bu hedef uğruna harcamak üzere bir fon yaratabilirsin.

 • Seni maddi bağımsızlığa kavuşturacak adımları atmak için,
 • Bu konularda bilinçlenmek için okuyabileceğin kitap ve kursları alabilmek için hazırlanmış bu maddi bağımsızlık fonu benim olduğu gibi senin de hayatını kurtarabilir.

NOT:

Paranın kölesi olmamak, bu konuda bağımsız olmak demek, hayatını bolluk içinde, temiz bir niyetle, hayatının amacına odaklanmış bir şekilde, güçlü yaşamak demek.

Hayatının 8 parçasında da iyi-güzel-doğru şeylere odaklanmak, gerekirse bu uğurda varını yoğunu harcamak ama kalbi huzur içinde olmak demek.

Ama zaten bu 8 parçada iyi-güzel-doğru şeylere odaklandığımızda, varımızı yoğumuzu harcasak bile Allah bize onun kat kat fazlasını, daha güzelini vaad ediyor. Ve hayat amacını, bu 8 parçanın hizmetine sunmuş bir insan için ödül çok çabuk geliyor.

Hem maddi hem manevi zenginlik.

Allah hepimize hayat amacımızı bulmayı, onu hayatın 8 parçasının hizmetine sunmayı ve hayat değerlerimizle uyum içinde yaşamayı nasip etsin.

Follow Me on Pinterest Pinterest'te Takip Et!
 
Yorumlar (2)
 1. fethiye
  19:12, 5 Nisan 2010

  Yazmış olduğunuz makaleyi çok beğendim. Ellerinize ve yüreğinize sağlık.
  RABBİM hayatta herkese sonsuz nimet sunmuş- şükretmeyi bilirsek ve farkına varabilirsek, ne mutlu bize-.
  Makalenizde de belirttiğiniz gibi; sırf para kazanmak için yıllarca sevmediğimiz bir mesleği icra ediyorsak, kazandığımız paranın da nasıl harcadığımızın hesabını yapamıyorsak, deyim yerindeyse iki yakamız bir araya gelmiyor.
  Oysa RABBİMİZİN verdiklerine şükrederek kendi mutlu olduğumuz işde, hem başarı merdivenlerini hızla çıkıyoruz, hem de kazancımıza bereket geliyor. Makalenizi okuyunca bu tesbitimin doğru olduğunu bir kez daha anladım. Tekrar ellerinize sağlık…

 2. Funda Teyze
  20:30, 5 Nisan 2010

  Çok çok teşekkürler yorumun için Fethiye arkadaşım.

  Gerçekten de doğru tesbit etmişsin. :D

  Kolay gelsin herkese, hepimize. :D

  Çok çok sevgiler

Yorum Yaz

Bu site, çok sevgili ve değerli ÖĞRENCİLERİM ve öğrencim olmak isteyen bayanlar için hazırlanmıştır.

Funda Teyze'nin öğrencileri kimler?:

Funda Teyze'nin öğrencileri:
** Akıl ve kalp merkezli,
** Hayatın 8 parçasını seven, sevmek isteyen,
** Hayatının her parçasında başarı isteyen,
** Hayatının her parçasını takdir etmeyi, teşekkür etmeyi bilen ve seven,
** Bir hatasını, yanlışını farkedince, bunun üzerinde ısrar etmeden azim ve kararlılıkla vazgeçmeye, hep iyiden, güzelden, doğrudan yana olmaya kararlı ve niyetli,
** Ve en önemlisi de, öğrenmeyi çok ama çok seven,
** doğru öğretmeni bulduktan sonra, hayatının her parçasında da olduğu gibi öğretmenine de sadakat gösterebilen,
** Allah'ı seven,
** Allah'ın da onu ve herkesi çok sevdiğini bilen,
** Anne veya anne olmak isteyen,
** Mutlu ve huzurlu bir aile kurmak isteyen,
** Mutlu, huzurlu, sağlıklı, bolluk ve bereket içerisinde bir hayat isteyen,
** Hayatının 8 parçasında hayırlı uğurlu işler yapmak isteyen,
** Türk hanımları.

Hayatımızın 8 parçası derken, hemen hatırlatayım, hayatın vazgeçilemez 8 parçası şunlar:
1- Kişinin kendisi,
2- Ailesi,
3- Arkadaşları, ülkesi,
4- Tüm insanlık,
5- Tüm canlılar,
6- Tüm fiziksel evren,
7- Ruhlarımız,
8- Allah.

Beyler ve öğrenci olmaya niyeti olmayan bayanlar da tabii ki okumak isterlerse okuyabilirler ancak yorum ve sorularınızı kabul edemeyeceğimiz ve cevap veremeyeceğimiz için lütfen kusura bakmayın.

31 Aralık 2011 tarihi itibariyle artık, rumuzlu yorumları kabul edemiyoruz.

Harikulade yorumlarınız bizim için çok değerli. Bu sebeple, hayatın her hangi bir parçası için sevgisiz, saygısız, iyiden, güzelden, doğrudan yana olmayan yorumlar yayınlanmayacaktır.

Aynı şekilde özel cevap isteklerini de karşılamam artık mümkün olamıyor. Anlayışınız için teşekkür ederim.

Lütfen yorumunuzda, okuyanlara ve güzelim Türkçemize olan sevgi ve saygınızı da, imla kurallarına elinizden geldiği kadar dikkat ederek gösterin.

Çok çok teşekkürler, çok çok sevgiler,

=======================
Çekim Yasası Öğretmeni
Ve Harikulade Dileklerin Funda Teyzesi
=======================

Not:
Harikulade dilekler derken kastettiğimiz hayatın 8 parçası için hayırlı, uğurlu, faydalı, güzel dilekler. Hayatın 8 parçasından birini veya daha çoğunu yok farzetmeyen, zarar vermeyen, iyi, güzel, doğru dilekler.
Hepimize kolay gelsin. :D

No trackbacks yet.

Mesaj gönder!
Loading...